Tyhle sporty musíš zkusit!

Prkýnka, desky, fošny… existuje mnoho označení pro sportovní pomůcky oválných tvarů různých velikostí, s kolečky nebo bez. My ti představíme ty, které by sis měl letošní léto určitě vyzkoušet.

PENNY BOARD

Penny jsou streetovou obdobou klasických skateboardů. Tyto plastové boardíky se objevily už v 70. letech. Díky své velikosti a velmi nízké hmotnosti jsou ideální k jízdě po městě. Tam, kde jejich použití terén neumožňujete, ho prostě vezmeš pod paži a jdeš dál. Nejlepší jsou na nich jejich barevné varianty desek i koleček. Rozhodně tedy nejsou jen klučičí záležitostí!

LONGBOARD

Pro ty, kterým nestačí klidná jízda městem, máme tip na longboard. Chceš extrémní rychlost, adrenalin v žilách a ošlehané tváře větrem? O tom totiž ta pravá jízda na longboardu je. Poznáš ho snadno – je to poměrně dlouhá deska s většími kolečky. Rychlou jízdu umožňuje jeho dobrá stabilita. No a když se z tebe stane profík, můžeš jezdit klidně i 80 km/h. Mezi námi…hodně parády s ním naděláš i v parku. Nejde o rychlost, jde o to, si jízdu užívat! Když už ale vyrazíš s longboardem na silnice, dávej velký pozor a rozhodně nejezdi tam, kde můžeš potkat jakékoliv vozidlo.

SURF

Máš s rodiči vyrazit k moři a bojíš se, že to bude nuda? Naopak! Konečně se ti naskytne příležitost vyzkoušet sport, který je ze všech boardových sportů ten nejlepší. Surfování! Stačí ti k němu jen plavky, deska a vlny. Ale nenech se zmást… zkrotit živel, kterým voda potažmo oceán je, není legrace. Tedy vlastě to legrace je, ale chvilku trvá, než se na desku postavíš. Nenech se proto odradit prvnímu neúspěchy. Ideální je si na hodinu, dvě pronajmout místního instruktora, který ti vysvětlí teorii i praxi. Vždy si hlídej, zda na dně nejsou korály, o které by ses mohl zranit. A nezapomeň se pořádně namazat opalovacím krémem. Neexistuje místo, kde by ses opálili rychleji než na surfu.

 PADDLEBOARD

Pokud se k moři v dohledné době nechystáš, nezoufej. Můžeš zkusit paddleboarding! Na rozdíl od surfu na desce neležíš, ani nepřekonáváš zlomyslné vlny. Stojíš, pádluješ a pokud už máš stabilitu, užíváš si výhledu. Pokud stabilitu nemáš, počítej s tím, že sem tam skončíš ve vodě. Proto se začátečníkům doporučuje paddleboardovat v šortkách nebo plavkách. Ti, kteří to ustojí, mohou vzít s sebou na desku třeba psa nebo kamaráda a projíždět se společně.

A ještě pár doporučení na závěr. U všech boardových sportů je hned na začátku velmi důležité určit, kterou nohu budeš mít na desce vepředu a kterou vzadu. Zkus se třeba sklouznout, tak uvidíš, jak nohy pokládáš. Nezapomeň ani na ochranu! Ideálně na přilbu a chrániče na kolena, zápěstí a lokty. Ono totiž krvavé koleno nebo rozbitá hlava není v létě žádné terno…

 

 

  • desks
  • skate
  • sporty
  • surf