Problémy v partě? Poradíme ti, co s tím! 1. díl

Kámoši jsou fajn, ale někdy to i ve vaší partě může začít vřít. Dáme ti tipy, jak natuty zatočíš s problémy, které se mohou objevit…

Kritizují tě!

Od svých kámošů neslyšíš vždy jen lichotky, ale někdy dovedou být i pěkně jedovatí, ať už jde o nejapné narážky na tvůj vzhled nebo kritiku tvého chování. A tebe to může dost zraňovat.

Proč to dělají?

Pokud zjistíš, že tě drbou za tvými zády, tak je to tedy fakt nefér a zřejmě si jen na někom potřebují zchladit žáhu, aby se sami cítili jako „ti lepší“. Někdy ale svou kritiku můžou kamarádi myslet naopak dobře. Jen pravý přítel ti upřímně řekne do očí, že máš zbytek jídla mezi zubama nebo že bys ten svetřík neměla nosit, protože ti přidává kila, anebo že ten fór, co všude vykládáš, není moc vtipný. A to se zase cení – pokud ti něco takového neříká příliš často.

Co s tím?

Jestliže tě kamarádi v něčem zkritizují, hned se neurážej a nejdřív se zamysli nad tím, jestli náhodou na jejich řečech není něco pravdivého. Díky zpětné vazbě můžeš sám/sama sebe zlepšit! Co takhle své přátele poprosit, aby ti v tom pomohli – třeba s tebou vyrazili na nákupy nového oblečení nebo tě domluveným gestem nenápadně upozornili, až zase budeš na párty plácat trapné vtipy. Pokud ale zjistíš, že tě někdo z party za zády pomlouvá, tak to už je jiné kafe. Měla by sis s ním/ní promluvit mezi čtyřma očima a zjistit, co ji/ho vlastně doopravdy žere – a dát mu/jí jasně najevo, že tohle si tedy líbit nenecháš.

 

Nemají rádi tvého kluka nebo tvou holku!

Ups, tvůj kluk/holka nepadl/a tvým kámošům do oka a ty často slýcháš řeči jako: „Co se ti na ní/něm líbí?“ nebo „Vůbec se k sobě nehodíte!“

Proč to dělají?

Možná tvým kámošům vadí, že už na ně nemáš tolik času jako dřív. Anebo mohou na tvou novou lásku žárlit, protože sami nikoho nemají. Nebo ji/ho moc dobře neznají. Případně je tu ještě jedna varianta, kterou si možná nedokážeš přiznat – třeba mají pravdu a ty máš nasazené růžové zamilované brýle, takže negativní stránky své/ho holky/kluka nechceš vidět…

Co s tím?

Zkus svou lásku přivést do tvé party, aby se s ním/s ní tví kámoši lépe poznali. Je možné, že pak změní názor a nakonec si ho/ji oblíbí. Zároveň nebudou mít pocit, že je kvůli své zamilovanosti zanedbáváš. Ale zase svého/svou kluka/holku nemusíš brát vždycky všude s sebou, občas něco s partou podnikni jen sám/sama. Pokud kritické připomínky přeci jen nezmizí, zamysli se nad tím, co na nich může být pravdy a s čím tvoji kamarádi mají problém. Jestli jde o nedůležité věci nebo vzhled, dej jim jasně najevo, že o tom, s kým chodíš, rozhoduješ jen a jen ty a do tvého vkusu jim nic není.

 

Tvoji rodiče jim připadají trapní!

V partě si z tebe utahují, protože musíš být první doma nebo tě rodiče nechtějí někam pustit. Anebo říkají, že jsi „mamánek“, protože ti mamka často volá nebo se jí svěřuješ s problémy. Jasně, že tě to štve!

Proč to dělají?

Přílišná pozornost rodičů je někdy na obtíž – ale právě tak je i možné, že ti kamarádi trochu závidějí, že ti mamka volá a stará se o tebe víc než jejich rodiče.

Co s tím?

Do vztahu mezi tebou a tvými rodiči by ti neměl nikdo mluvit. Ty sám/sama bys měla cítit, do jaké míry je ti pozornost rodičů příjemná. Mít s mamkou či taťkou kamarádský vztah a říkat jim o tom, co děláš a co si myslíš, je úplně ok – a je fuk, co si o tom kdo myslí! Jestli máš ale stejně jako tvoji přátelé pocit, že to tvoji rodiče přehánějí, promluv si s nimi. Mrkni na náš článek Jak zmáknout rodiče, kde ti dáme pár tipů. Pokud to s tebou tvoji kámoši myslí dobře, místo posmívání by ti měli poradit. Až budou mít příště zase nějakou nepříjemnou hlášku na tvé rodiče, jednoduše se jich zeptej: „Hele, a co podle tebe mám dělat, co bys mi radil/a?“ Nebo: „A tebe tvoji rodiče nikdy ničím neštvou?“ Z útoků se nakonec třeba stane veselá debata na téma „Čím mě rodiče nejvíc ztrapnili“.  A společně se smát je rozhodně lepší než se hádat a urážet!

 

Řešíš další problémy v partě? Mrkni na druhý díl našeho článku!

  • Přátelství
  • troubles
  • vztahy