Shawn Mendes

Shawn Mendes má s mámou super vztah!

Jak zmákneš rodiče?

S rodiči je to občas těžké. Zákazy, příkazy, hádky… Dáme ti ale několik tipů, díky kterým se s nimi natuty domluvíš a přesvědčíš je o tom, aby ti dovolili, co chceš!

Vyzkoušej tyhle triky…

– Pomáhej doma, aniž by ti to museli rodiče říkat. Prostě jen tak umyj nádobí nebo za mámu vyžehli prádlo. Šplhneš si!

– Snaž se ve škole! Jasně, ne v každém předmětu musíš být génius – ale když rodiče uvidí, že se učíš, vypracováváš referáty a úkoly a neprudíš zbytečně učitele, určitě u nich zaboduješ. Jak si zlepšit známky ve škole, se dozvíš v našem článku.

– Říkej jim, co děláš! Rodiče budou určitě víc v klidu, když jim budeš vyprávět o tom, co podnikáš – co jste dělali ve škole, co řešíte s kámoškama, kam vyrážíš, co tě štve, co tě baví… Najděte si každý den dvacet minut, kdy si budete povídat.

– Zajímej se o ně! Schválně, kdy ses naposledy mámy nebo táty zeptala: „Jak ses dneska měl/a v práci?“ Možná ti to přijde divný, ale i tvoji rodiče se třeba chtějí z něčeho vypovídat a potěší je, když projevíš zájem o jejich práci, přátele, koníčky… Vzájemný zájem zlepší váš vztah!

– Dodržuj domluvená pravidla! Máš být doma nejpozději v deset? Nesmíš přijít ani o chlup déle! Měl/a sis uklidit pokoj? Tak to prostě bez řečí udělej! Ale ať z toho taky něco máš – domluvte si pravidla vzájemně. Rodiče by na oplátku také měli držet slovo – a když t i něco slíbí, mají to také dodržet. Jdou ti snad příkladem, ne? A víš co, klidně si domácí pravidla sepište a pověste třeba na lednici.

– Mluv o sobě! Když se s rodiči budeš hádat, nepodsouvej jim věty jako: „Vůbec mi nerozumíte!“ „Jste hrozní!“ „Nadržujete ségře!“ „Chováte se ke mně jako k dítěti!“ Radši vždycky mluv sám/sama za sebe a popisuj své pocity. Třeba: „Často mi připadá, že se víc zajímáte o ségru.“ „Poslední dobou mám pocit, že si nerozumíme.“ „Je mi smutno, protože jsem se snažila a stejně nemám dovolené, co jsem chtěla…“

 

Tohle radši nezkoušej…

– Práskat dveřma! Ok, člověk má občas vztek, ale nemusíš ho demonstrovat a vylévat si ho na druhých. Zároveň ho ale ani nepotlačuj. Nauč se tenhle trik: Představuj si, že tvůj hněv je oheň, který máš v břiše. Vychrl ho prudce nosem! Klidně i několikrát za sebou. Anebo si jdi zasportovat, při tom vybiješ nahromaděnou energii a vyplavíš endorfiny, hormony štěstí. Nebo jdi do lesa a zakřič z plných plic. Bude ti líp!

– Neodpovídat na otázky! Tak tohle je největší psychoteror, co můžeš rodičům udělat. Jasně, máš pocit, že „jim do toho nic není“ nebo že je svým mlčením potrestáš. Nebo se třeba bojíš odpovědět. Jisté je ale jedno – když budeš mlčet, všechno tím zhoršíš. Takhle se problémy nevyřeší v žádném vztahu.

– Zatloukat! Bojíš se, že by ti rodiče zatrhli jít na rande, tak jim to radši zatlučeš a necháš se krýt od kámošky. Ale co když tě někdo uvidí a rodiče zjistí, že jsi jim lhal/a? Budou pak naštvaní mnohem víc, než kdybys rovnou řekl/a pravdu! Jestli máš pocit, že by nebyli rádi, že s někým chodíš, pro začátek jim ho/ji představ jako kamaráda/kamarádku. Až ho/ji lépe poznají, už nebudou tolik protestovat.

– Křičet: „Chci a chci a chci!“ Ať už jde o nový smartphone nebo povolenku jít na mejdan, nikdy se ničeho nedomůžeš, když budeš jako mimino dupat nohou. Jdi na to mnohem mazaněji – zkus výměnný obchod. Něco nabídni a chtěj za to odměnu. Nebo pokud jde o koupení nějaké věci, zkus si přivydělat na brigádě a část si zaplatit ze svého. To určitě ocení!

  • rady
  • troubles
  • vztahy