I Kylie Jenner se na netu setkává s nenávistnými komentáři a příspěvky

Co ti hrozí na netu? Dávej bacha!

Online svět je bezva, ale může skrývat i mnohá nebezpečí jako je kyberšikana, zneužití osobních údajů, setkání s podvodníky… Na co bys měl/a dávat pozor?

Kolika teenagerům se tohle stalo za poslední rok…

 

„Někdo využil osobní údaje způsobem, který se mi nelíbil.“ – 8 %

Mysli na to, že cokoliv umístíš na internet nebo sociální sítě, může někdo použít v úplně jiném významu nebo kontextu. A dokonce i když to smažeš, někdo si mohl už dávno udělat screenshot a mít ho u sebe. To platí i v případě, že zveřejňuješ fotku nebo informace o někom jiném. Pořádně si tedy rozmysli, co na internet dáváš! Neuváděj veřejně žádné osobní údaje (telefonní číslo, adresu, rodné číslo…), ale také pozor na fotky, které hážeš online!

 

„Zařízení, které používám (např. mobil, tablet, počítač), bylo napadeno virem nebo spywarem.“ – 21 %

Neotvírej podezřelé maily od lidí, které neznáš (obzvlášť bacha na nesprávnou češtinu, která obvykle naznačuje možnost viru), ale ani neznámé přílohy nebo divná videa na sociálních sítích. Buď opatrný/á i na to, komu půjčuješ svou flashku – vir se na ní může přenést.

 

„Někdo mě na internetu podvedl a přišel/přišla jsem o peníze.“ – 4 %

„Utratil/a jsem příliš mnoho peněz za nákupy v aplikacích nebo v online hrách.“ – 10 %

Pokud jde o jakékoliv nákupy po internetu, je nejlepší, když to necháš na rodičích! Při nákupu zboží je jistější objednávat si jej na dobírku – sice poštovné pak bývá o něco dražší, ale můžeš věci zkontrolovat, než je převezmeš.

 

„Někdo zneužil heslo, aby se dostal k mým informací anebo předstíral, že jsem to já.“ – 10 %

Ať už si nastavuješ jakékoliv heslo, mělo by být bezpečné. Zapomeň na jméno své kočičky, datum svého narození atd. Nejlepší je kombinace velkých a malých písmen a čísel. Zároveň by to ale mělo být zapamatovatelné. Není také vhodné dávat si jedno heslo na různá místa – například stejné heslo do facebooku, do mailu a ještě u registrace na různých webovkách…

Také dávej bacha na to, koho si zveš do přátel na sociálních sítích – přijímej jen ty lidi, co znáš, a i když je to někdo známý, raději si ještě ověř, jestli je to opravdu on.

 

„Někdo zjistil, kde právě jsem, protože sledoval/a můj mobil nebo jiné zařízení.“ – 5 %

Možnost sledování prostřednictvím GPS lokátoru může být fajn – například prostřednictvím appky Vodafone Family security můžou rodiče zjistit, jestli jsi v pohodě dorazil/a na kroužek nebo ze školy domů, aniž by ti museli pořád volat nebo ty jim. Stačí si v telefonu nastavit notifikace podle polohy a mamka nebo taťka pak automaticky dostane zprávu, když se dostaneš do vybraného cíle. Je potřeba si ale mobily hlídat a v případě ztráty či odcizení hned nechat zablokovat SIMku a případně i telefon (to je možné jen při krádeži), aby toho nemohl nikdo zneužít.

 

„Někdo o mně vytvořil stránku, obrázek, fotku nebo video, které byly nenávistné nebo zraňující.“ – 5 %

Kyberšikana je bohužel čím dál tím rozšířenější a tohle je jeden ze způsobů, jak jednoduše někomu online ublížit. Kyberšikana má ale i další podoby: mohou to být ošklivé komentáře, posílání urážlivých zpráv, napadání v diskuzních fórech, vydírání prostřednictvím mobilu nebo netu, snaha o zmanipulování prostřednictvím internetu… Každopádně si nenech nic líbit a bojuj s tím! Uživatele se neboj nahlásit. Obrátit se můžeš také na linku bezpečí nebo internetovou poradnu projektu E-Bezpečí.

 

 

 

Věděl/a jsi, že…

…Mobilní telefony používá k připojení na internet 97 % dětí, přitom v roce 2010 šlo pouze o 37 %.

…86 % dětí je přes mobil online denně, 46 % je denně online přes PC nebo notebook, 15 % přes tablet.

…Zhruba čtvrtina holek a kluků tráví na internetu více než čtyři hodiny denně.

…77 % dětí uvedlo, že ví, jak změnit nastavení soukromí na sociálních sítích. Nicméně jen zhruba polovina dětí odpověděla, že ví, jak si ověřit pravdivost informací z internetu.

…24 % je denně online kvůli práci do školy, 75 % kvůli sledování videí, 72 % je denně na sociálních sítích.

…85 % hraje online hry, 42 % je hraje denně.

 

Zdroj dat: Průzkum EU Kids Online – the Czech Republic 2018, do které se zapojilo více než 2600 dětí ve věku devět až šestnáct let.

 

  • internet
  • tipy
  • trouble
  • Zapoj se do diskuze!

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *