Chiara Ferragni

Co jsi nevěděl/a o líbání!

Líbání je krásné a také zdraví prospěšné! Víš ale, jak často se líbáme a jak vlastně polibky vznikly? Máme pro tebe cool fakta, která jsi natuty nevěděl/a!

Jak vzniklo líbání?

Antropologové se domnívají, že líbání se vyvinulo ze zvířecího očichávání, protože ve tváři máme pachové žlázy – a přejíždění nosu po obličeji přešlo postupem času ve spojení rtů. Líbání, jakožto vyjádření milostných citů, má prý původ v Indii.

Léčivé polibky!

Polibky jsou zdraví prospěšné! Vyplavují se při nich hormony štěstí, takže se snižuje se stres a dokonce i bolest. Zlepšuje se okysličování těla, prokrvuje organismus a zlepšují se hodnoty cholesterolu v krvi. Američtí vědci tvrdí, že líbání může prodloužit život až o pět let!

Super sport!

Znáš lepší způsob cvičení? Při minutě líbání spálíš minimálně čtyři kalorie a zapojuješ přitom do hry 12 obličejových svalů (při francouzském polibku dokonce 34!), čímž bojuješ proti vráskám. S hubnutím to ale nebude nijak slavné – kdo by chtěl líbáním spálit kus snězeného dortu, musel by se líbat 100 minut.

Vzrušující polibky!

Polibky na rty jsou vzrušující. Proč? Nervová zakončení ve rtech a jazyku totiž přenášejí vzruchy přímo přes nervovou centrálu do pohlavních orgánů.

Z čeho se skládá polibek?

Tak teď jde trošku romantika stranou – mrkni na líbání čistě vědeckýma očima: během minuty líbání si vyměníte asi 40 000 cizopasníků, 250 různých bakterií, 0,7 gramů bílkovin, 0,18 gramů organických materiálů, 0,45 gramů soli, 0,7 gramů tuku a 9 miligramů vody.

Zákaz líbání!

Pokuta za líbání? I to je možné! Líbání na veřejnosti je zakázáno například ve Spojených arabských emirátech, v Japonsku či Indii, protože je považováno za milostnou předehru. Dříve bylo líbání zakázané i v Evropě – například papež Klement V. ho v roce 1312 vyhlásil za smrtelný hřích.

Divoké bušení srdce

Není divu, že máš při líbání pocit, jako by ti tlouklo srdce až v krku. Tvůj puls totiž může vylétnout až na 140 úderů za minutu – to už je skoro jako při běhu maratonu!

Kolik času strávíme líbáním?

Statistika nuda je, má však cenné údaje… Během sedmdesáti let života prý průměrně strávíme líbáním 110 000 minut, tedy asi 76 dní! 90 % lidí, že se líbají pravidelně. Holky častěji při líbání zavírají oči než kluci.

Chiara Ferragni

Chiara Ferragni a její miláček Fedez si umí polibky vychutnat! Zdroj fotografie: Instagram Chiary Ferragni

  • Láska
  • Love & Sex
  • vztahy