Miley Cyrus

Challenges na rok 2019: Posilovna sebevědomí

Dáváš si různá předsevzetí do nového roku, ale vždycky je porušíš? Ve druhé části našeho speciálu ti poradíme super challenges, díky kterým se naučíš anglicky a zvýšíš si sebevědomí!

V první části našeho speciálu, který ti pomůže na tvé cestě za úspěchem, ses mohl/a dozvědět, jak mít super postavu díky metodě Kaizen. Jde o princip, kdy do svého života postupně přidáváš drobné změny, které ti nezaberou moc času ani úsilí. Když je ale budeš dělat pravidelně a začleníš je do svého každodenního života, můžeš postupně dosáhnout velkých úspěchů! Tentokrát pro tebe máme super challenges, díky kterým zmákneš angličtinu a vypěstuješ si sebevědomí!

Angličtina (nebo jiný cizí jazyk) – pokecej si i v zahraničí!

 1. Nauč se každý den jednu anglickou frázi – zopakuj si ji desetkrát po sobě! Můžeš si vybrat něco z učebnice, ale klidně i nějaký anglický vtip, co najdeš na netu, hlášku z tvého oblíbeného seriálu atd. Zabere ti to sotva pár minut…
 2. Druhý den si zopakuj desetkrát novou frázi a tu z předchozího dne pětkrát.
 3. Další den si zopakuj desetkrát novou frázi, pětkrát tu z předchozího dne a jednou tu z předvčerejška.
 4. Takhle postupuj až do neděle, kdy tě čeká „opáčko“ – jednou si řekni všech šest nových frází. Od pondělka začni nanovo a v neděli si pak zopakuj všech 12 frází, které už znáš…
 5. Postupuj takhle týden po týdnu – třetí neděli si zopakuješ 18 frází, čtvrtou neděli si zopakuješ 24 frází a další měsíc začínáš zase od začátku (takže opakuješ už jen 6 nových frází z nového měsíce). Když budeš mít čas (třeba cestou busem, v čekárně u doktora, ve frontě), můžeš si jen tak zopakovat staré fráze z předchozích měsíců – piš si proto každý den novou frázi do mobilu, abys je měl/a pořád při ruce!

Denně ti tahle challenge nezabere moc času, ale když ji zvládneš, příští rok touhle dobou už se anglicky v pohodě domluvíš!

 

Jak si zvýšit sebevědomí?

 1. Měj se rád/a! Nauč se každé ráno se na sebe usmát do zrcadla – to pro začátek úplně stačí! Že ti to hned víc sluší? 😉
 2. Každý večer, než půjdeš spát, si sepiš 3 věci, které ti ten den udělaly radost – třeba že jsi dostal/a dobrou známku, že sis zasportoval/a, že tě někdo pochválil, že jsi byl/a se psem na procházce, žes byl/a na návštěvě u kamaráda/kamarádky… Když uvidíš černé na bílém, co se ti povedlo a v čem byl tvůj den hezký, bude tě to motivovat a zvýší ti to sebevědomí! A také si budeš postupně sám/sama vytvářet věci, které tě potěší – i kdyby to měla být jen drobnost.
 3. Pomáhej druhým! Dej si challenge, že jednou týdně uděláš dobrý skutek. Pomůžeš spolužákovi s úkolem, půjčíš kámošce sukni na rande, uděláš doma práci navíc, vyvenčíš sousedce psa, dáš staré plyšáky do dětského oddělení nemocnice… Určitě toho vymyslíš spoustu a jednou týdně něco zvládneš. Získáš tím pochvalu, uznání a hlavně super pocit, že jsi užitečný/á! Jen pozor – nepleť si dobré skutky se zneužíváním, dělej vždy jen to, co sám/sama chceš!
 4. Sepiš si seznam věcí, co se ti na sobě líbí – může jít jak o vlastnosti (jsem milá, dokážu se vcítit do ostatních, umím dotahovat věci do konce, jsem kreativní, jsem systematická/ý…), úspěchy (umím hrát na kytaru, rychle běhám, jde mi matika, dobře píšu…), nebo i vzhled (mám hezké vlasy, oči, cit pro módu…). Klidně popros kámoše nebo rodiče, ať ti řeknou, co se jim na tobě líbí. Každý den si pak seznam přečti – nejlépe hned po probuzení.
 5. Trpíš trémou? Bojuj s tím – inspirovat se můžeš u hvězd!

 

 • rady a tipy
 • troubles