Shawn Mendes

Challenges na rok 2019: Jak být krásnější a fit?

Dáváš si různá předsevzetí do nového roku, ale vždycky je porušíš? Díky našim challenges natuty dosáhneš úspěchu! Poradíme ti, jak mít super postavu!

Ať už toužíš po čemkoliv, nejhorší způsob, jak se toho snažit dosáhnout, je se pro něco na začátku ledna nadchnout a vložit do toho veškerou svou energii. Pak to totiž přeženeš, vyčerpáš se a na konci ledna se na to s největší pravděpodobností vykašleš. Když ale budeš postupovat krůček po krůčku, nezabere ti to moc času a máš mnohem větší šanci, že vydržíš a dosáhneš, čeho chceš. Téhle metodě se říká Kaizen, což japonsky znamená „změna k lepšímu“ – začala se používat v japonských firmách už před více než půl stoletím a dá se dobře uplatnit i v běžném životě. Je to jednoduché, nic to nestojí a výsledky jsou super! Princip spočívá v tom, že nemůžeš chtít všechno hned, ale musíš se k úspěchu propracovat postupně, zato pravidelně, ideálně každý den – vytvořit si rituál. Zkrátka zlepšení přirozeně začleníš do svého života, aniž bys musel/a dělat velké změny. Díky našim challenges můžeš svých předsevzetí snadno dosáhnout!

Zdravá strava – buď krásnější a zdravější!

 1. Začni tím, že budeš hlídat, jestli piješ dostatek vody. Nezapomeň, že lidské tělo se skládá cca ze 70 % z vody. Díky dodržování pitného režimu můžeš zlepšit svou postavu, zdraví, ale třeba také pomáhá proti akné. Abys na pití nezapomínal/a, pomůže ti třeba appka do mobilu „Water Drink Reminder“, která ti podle váhy spočítá, kolik bys toho měl/a vypít. Důležité je vytvořit si z pití rituál a pít průběžně celý den, ne nárazově – a samozřejmě neslazené nápoje!
 2. Sněz každý den alespoň jeden kousek ovoce (banán, jablko, hrušku, víno, pomeranč… klidně to střídej) – nauč se brát si ho do školy ke svačině a pravidelně si ho o velké přestávce zbaštit. Odpoledne přidej zeleninu (mrkev, okurku, rajče, papriku…) – dej si ji pokaždé, když přijdeš ze školy. Důležité je, aby sis tyhle věci spojil/a s nějakou situací, díky tomu na to nebudeš zapomínat. Samozřejmě si ke svačině můžeš dávat i další věci – ale dopolední ovoce a odpolední zelenina by měla být pokaždé její součástí. Až si zvykneš, postupně množství ovoce a zeleniny zkus zvýšit, např. si dát ovoce i po obědě (ale spíše méně sladké, ne banán či víno), k večeři si udělat zeleninový salát atd.
 3. Nezapomínej na snídani! Než vyrazíš do školy, dej si alespoň něco malého k snědku, například bílý jogurt s müsli nebo celozrnné pečivo s medem, snídaňové cereálie atd.
 4. Vyměň nezdravé mlsání za zdravé! Dáváš si každý den „za odměnu“ čokoládovou tyčinku nebo bonbóny? Když si to najednou „zakážeš“, je dost pravděpodobné, že to prostě po pár týdnech nevydržíš. Takže si chuť na sladké nezakazuj, ale až tě bude honit mlsná, udělej si zásobu zdravějšího mlsání – třeba místo bonbónů si dej rozinky či sušené ovoce, pořiď si čokoládu s vysokým podílem kakaa, místo coca-coly si dej ředěný mošt… A v neděli si zkus třeba sám/sama něco zdravého upéct – je to easy, zábavné a budeš mít super svačinu do školy na pondělí i úterý.
 5. Tipy na zdravé stravování najdeš např. na www.vyzivadeti.cz.

 

Workout – a kila poletí dolů!

Vysněná postava nejde vyčarovat ze dne na den – ale když pohyb zařadíš do svého každodenního režimu, na konci roku uvidíš tu změnu!

 1. V lednu udělej každý den ráno 10 dřepů.
 2. V únoru udělej každý den ráno 20 dřepů.
 3. V březnu udělej každý den ráno 20 dřepů a 10 sklapovaček.
 4. V dubnu udělej každý den ráno 20 dřepů a 20 sklapovaček.
 5. V květnu udělej každý den ráno 20 dřepů, 20 sklapovaček a 10 kliků.
 6. V červnu udělej každý den ráno 20 dřepů, 20 sklapovaček a 20 kliků.

V dalších měsících pokračuj, ale přidávej si stejné cvičení i večer (opět od jedničky), tedy:

 1. V červenci udělej ráno 20 dřepů, 20 sklapovaček a 20 kliků a večer 10 dřepů.
 2. V srpnu udělej ráno 20 dřepů, 20 sklapovaček a 20 kliků a večer 20 dřepů.
 3. V září udělej ráno 20 dřepů, 20 sklapovaček a 20 kliků a večer 20 dřepů a 10 sklapovaček. Atd.

Když vydržíš, cvičení se stane přirozenou součástí tvého života a na tvé postavě to bude určitě znát!

 

 

A jak se díky metodě Kaizen snadno naučíš anglicky nebo si zvýšíš sebevědomí? To se dozvíš v druhé části našeho speciálu, kde jsme pro tebe nachystali další challenges!

 • rady a tipy
 • troubles