Karol Sevilla

6 tipů, jak zmákneš učení levou zadní!

Uff, ve škole to někdy drhne, co? Žádnej stres, to dáš! Máme pro tebe 6 triků, díky kterým si natuty vylepšíš pololetní výzo!

TUTY tip 1: Cizí jazyk je hračka!

Válčíš s učením cizích jazyků? Přestaň bojovat a udělej si z toho zábavu! Najdi si přes net kámoše ze zahraničí a chatuj nebo skypuj si s nimi. Dívej se na videa v angličtině, překládej si písničky, čti si v angličtině posty na sociálních sítích svých oblíbených hvězd, kup si zahraniční časák… Prostě dělej věci, co tě baví – jen v cizím jazyce.

TUTY tip 2: Jdi strachu naproti!

Když budeš strkat hlavu do písku před věcmi, které ti nejdou, tak je nejen nepřekonáš, ale situaci ještě zhoršíš. Takže se nadechni, zavři oči a naschvál se vrhni do situace, která tě stresuje – třeba si najdi brigádu, kde budeš muset mluvit před lidmi a tím odbouráš strach ze zkoušení a referátů. Nebo se přihlas do vědeckého kroužku, i když je pro tebe fyzika a chemie velká neznámá. Anebo se pusť do psaní blogu, aby sis zlepšila češtinu a vyjadřovací schopnosti.

TUTY tip 3: Víc hlav víc ví!

Uč se s kamarádem nebo kamarádkou! Ve dvou se to lépe táhne, a to platí i v učení. Můžete se vzájemně zkoušet, předčítat si nahlas z učebnice, opravovat si chyby ve zkušebních testech a podobně. Anebo se rovnou domluvte s celou partou, že si dáte společné odpoledne ve znamení šprtání. Bude to mnohem větší zábava a také si v praxi vyzkoušíte staré známé pořekadlo: Víc hlav víc ví!

TUTY tip 4: Škola hrou!

Řiď se heslem „škola hrou“ a hraj hry, při kterých se budeš učit. Například pokud potřebuješ procvičit matiku, klikni na www.matika.in (pro žáky základních škol) nebo msr.vsb.cz (pro středoškoláky). Zábavnou češtinu si zase můžeš zkusit na www.gramar.in. Existují i různé appky do tvého smartphonu – na cizí jazyky vyzkoušej třeba aplikaci Naučte se anglicky/německy/francouzsky/španělsky nebo Duolingo.

TUTY tip 5: Učení do uší!

Nojo, přiznej se, že neustále chodíš se sluchátkama na hlavě! Co kdyby sis ale místo písniček ze Spotify pouštěl/a do uší učení? Udělej to jednoduše – přes nahrávací appku (např. Smart Recorder) si zaznamenej, jak čteš pasáže z učebnice, které se potřebuješ naučit. Nebo si nahraj fráze z cizího jazyka, případně soupis historických dat, která si potřebuješ zapamatovat. Pouštěj si to pak na cestě do školy a ze školy nebo třeba při úklidu. Podobně si můžeš přehrávat audioknížky a rozšířit si bez námahy seznam povinné četby. Audioknihy si lze půjčit v knihovně nebo si je zdarma stáhneš v rámci projektu Čtenářský deník na portálu Českého rozhlasu.

TUTY tip 6: Pryč s trémou!

Jak na zkoušení před tabulí? Hlavně nepanikař! Nejsi první ani poslední, kdo se stydí mluvit před publikem. Budeš se divit, ale i spousta hvězd přiznává, že trpí trémou! Dobrá zpráva je, že se s tím dá bojovat. Snaž se co nejvíce mluvit před lidmi. Ujmi se slova třeba v partě nebo před kamarády. U tabule si pak představuj, že něco říkáš jim. Uč se doma nahlas a nech se zkoušet od kámošky nebo od mamky. Díky tréninku ztratíš ostych. Když víš, že budeš zkoušená/ý, oblékni se hezky a namaluj se – dodá ti to sebevědomí! A jeden crazy tip: Představ si svého učitele nebo učitelku ve spodním prádle! Vtipná představa, ne? Když se zasměješ, zbavíš se stresu. No a nakonec se nezapomeň odměnit za úspěchy, bude tě to motivovat!

  • troubles